Taekwon-do
2006.01.02. 17:28
Taekwon-do kialakulása
A történelem folyamán a fegyverforgatás tudománya mellett számos szabadkézi küzdőstílus látott napvilágot, amely magát az emberi testet alkalmazta fegyverként. Legtöbbjüket a szükség, az életben maradásért vívott harc gyakori veszélye hívta életre, de olyan ágazataik is meghonosodtak, amelyeket csupán a sport vagy a vetélkedés öröméért űztek.
Manapság számos ütésen-rúgáson alapuló harci forma ismert.
Ezek hasonlóak, mégis mindegyik rendelkezik olyan, csak rá jellemző egyedi vonásokkal, amelyek megkülönböztetik a többitől.
A Koreából származó küzdősportok eredete a VII. századig vezethető vissza. Kezdetben a betolakodók ellen jött létre a Hwarang-do katonai különítmény, mely sajátos önvédelmi rendszert alkalmazott.
Később kialakult a Taek Kyon (lábtechnikák) és a Soo Bak Gi (kéztechnikák). A második Világ Háború végén Korea felszabadult a Japán elnyomás alól. 1946-ban Choi Hong Hi a koreai hadsereg egyik vezetője megkezdte a Tae kwon-do szervezett oktatását. És ettől kezdve fonódik össze a neve a modern Tae kwon-do megalapításával.
Choi Hong Hi tábornok a Taekwon-do legendás alapítója 1918 november 9.-én született a koreai félsziget észak-keleti részén fekvő Hwa-Dae-ben, Myong-Chun tartományban. Gyermekkorától a szépírás (kalligráfia) művészetét tanulta, és már fiatalon megismerkedett az ősi koreai harcművészettel a Taek-kyon-nal. Hét évnyi kalligráfus képzés és intenzív Taek-kyon edzés után felsőfokú tanulmányainak megkezdésére Japánba utazott. Kyoto-ban először főiskolára járt, majd Tokyo-ban a Choong Ang egyetem jogi karának végzése mellett magas fokon elsajátította a japán karatét is. Visszatérve Koreába már keményen dolgozott saját új stílusának létrehozásán, emellett a japán megszállás elleni felszabadítási mozgalom szervezője és egyik élharcosa lett, amiért a japánok bebörtönözték és később halálra ítélték. Szerencsére azonban a kivégzés előtt három nappal, 1945 augusztus 15.-én Korea felszabadult és Choi szabad emberként léphetett ki a börtön kapuján.
Choi Hong Hi a katonai pályát választotta hivatásul és a Szöul-i Katonai Akadémián szerzett diplomát 1946-ban. Az új Dél-koreai fegyveres erők egyik megalapítójaként fényes katonai karriert futott be és egészen a kétcsillagos tábornoki rangig vitte. Befolyásos katonatisztként az 1950-es évek közepére létrehozta tudományos elvekre, a koreai szellemiségre és különleges lábtechnikákra épülő, új, kihívást jelentő harcművészetét, ami először a hadseregben került bevezetésre. A Taekwon-dot, - melyet ezért a nyugati világban eleinte még „Military Taekwon-do” néven is emlegettek - a saját parancsnoksága alá tartozó 29.-es gyalogsági hadosztály, az u.n. „ököl divízió” katonáinak körében kezdte el oktatni és ők próbálták ki először éles harchelyzetben is. Choi kezdeményezésére a „Taekwon-do” elnevezést hivatalosan 1955 április 11.-én fogadták el Koreában és azóta ez a nap a Taekwon-do Születésnapja!
General Choi elnökletével 1959 szeptemberében megalakult az első koreai Taekwon-do Szövetség. 1961-ben erős politikai nyomás hatására visszavonult a katonai pályától, de később 1962-ben diplomataként kinevezték Korea malaysiai nagykövetévé. 1966 március 22.-én kilenc tagország részvételével Szöul-ban megalapította a Nemzetközi Taekwon-do Szövetséget (International Taekwon-do Federation), melynek elnöki posztját haláláig Ő töltötte be. General Choi az 1970-es évek elejére végleg szembekerült az akkori Dél-koreai diktátor-elnök rezsimjével és ezért 1972-ben politikai menekültként Kanadába emigrálni
kényszerült, ahol állampolgárságot kapott.
1973-tól kezdve Choi Hong Hi a Taekwon-do valóságos „utazó nagykövete” lett. Repülő járatról – járatra szállva, az elmúlt évtizedek során földünk szinte valamennyi országába ellátogatott, hogy harcművészetét ismertté és elismertté tegye. Még idős korában is fáradhatatlan energiával tartotta a bemutatókat, edzőtáborokat, övvizsgákat, továbbképző szemináriumokat - kizárólag a Taekwon-donak szentelve életét! Igazi géniusz volt, született vezető és milliók számára követendő példakép. Szuggesztív egyéniségével és óriási tudásanyagával képes volt tanítványok millióit vonzani az edzőtermekbe. Életének nemes célját, a Taekwon-do világméretű elterjesztését végül teljes siker koronázta. A Taekwon-do az 1990-es évek végére hihetetlen tömegbázisra tett szert, futótűz sebességével hódítva meg a világot. Napjainkban ez az egyik legnagyobb létszámú harcművészeti ág, melyet öt kontinens több, mint száz tagországában sok millióan űznek.
A Taekwon-do Atyját, vagy ahogy életrajzírói kedvesen említik a „Kis Óriást” 84 éves korában, rövid ideig tartó súlyos betegség után Phenjan-ban, Észak-Koreában érte a halál. A XX. század utolsó nagy harcművész stílusalapítója 2002 június 15.-én örökre eltávozott…
Magyarországon Harmat László a Tae kwon-do megalapítója. 1977-ben tért haza tízéves külföldi tartózkodásából, ez idő alatt koreai edzőktől sajátította el a tudását. 1977. szeptember 7-én megtörtént az első edzés Budapesten, és ezzel a hazai Tae kwon-do hivatalosan is beindult. Harmat László jelenleg VII. danos nagymester, az ország vezető instruktora.
A „Tae kwon-do” szókép három különálló részből lett összevonva, jelentésük a következő:
„Tae” = lábtechnika, vagy rúgás
„Kwon” = kéztechnika, vagy ütés
„Do” = művészet, út, módszer
Együttesen koreai nyelven annyit tesz, mint a „láb- és kéztechnikai küzdés művészete”
Taekwon-do elmélet 2005.11.28. 10:57
Eskü, taekwon-do tanai, övfokozatok jelentése.
Taekwon-do eskü
--------------------------------------------------------------------------------
A Taekwon-do tanításainak mindenkor eleget teszek. Tiszteletet adok mesteremnek és valamennyi társamnak. Soha nem élek vissza Taekwon-do tudásommal. Ha kell, segítek a bajbajutottakon. Minden erőmmel a békét építem. Taekwon-do tanai --------------------------------------------------------------------------------
Udvariasság ( In Nae) Becsületesség (Yom Chi) Állhatatosság (In Nae) Önuralom (Guk Gi) Rettenthetetlen küzdőszellem (Baekjul Boolgool) Udvariasság
A Taekwon-dosok előzékenyen és udvariasan viselkedjenek mindenkivel szemben.
Vitás helyzeteknél alkalmazzák a kölcsönös engedmény alapelvét.
Ne legyenek önzőek, vagy irigyek – tudjanak örülni a társak örömének is. A közös érdekeket mindig helyezzék az egyéni szempontok elé!
Tegyenek különbséget mester és tanítvány, rangidős és kezdő között.
Csak azok várjanak el tiszteletet és megbecsülést, akik maguk is képesek arra, hogy ilyesmit adjanak.
Becsületesség
Mindenkinek tudnia és éreznie kell a jó és rossz, a helyes vagy helytelen közti különbségeket, s eszerint cselekedjék!
A Taekwon-dós tartsa be az adott szavát, és ígéretét soha ne szegje meg.
Legyen hűséges hazájához, sportágához, mesteréhez és sporttársaihoz.
Minden körülmények között maradjon szerény, nyílt és természetes.
Bármilyen egyéni sikereket ér el az életben, soha ne feledkezzék meg azokról, akikkel együtt kezdett és segítették, és akiknek ezért a belé fektetett munkáért nagyon sokat köszönhet!
Állhatatosság
Régi keleti bölcsességek szerint:
„A türelem a megismeréshez és boldoguláshoz vezet.”
„Békés otthont teremt magának az, aki százszorosan is türelmes…”
Ahhoz, hogy elérhető legyen egy kitűzött cél, az ember hosszú éveken keresztül teszi próbára türelmét. Csak akinek van megfelelő kitartása, az remélheti, hogy vágyai egyszer teljesülni fognak.
Önuralom
E fogalom szorosan kapcsolódik az előzőhöz, s betartása rendkívül fontos tényező az élet minden területén. A sportbeli ellenfeleken kívül a mindennapok nehézségeit és akadályait is le kell küzdeni, amire csak az lesz képes, aki nagyfokú önuralommal és önfegyelemmel rendelkezik.
Rettenthetetlen küzdőszellem
„Itt fekszenek háromszázan, akik teljesítették a kötelességüket…”, hirdeti egy görögországi síremlék felirata, amely a történelem egyik legnagyobb bátorságot bizonyító tettére emlékeztet.
A Taekwon-do sportolói legyenek bátrak és elszántak. Ne keressék a veszélyt, de ne is hátráljanak meg előle! Ha igazságtalansággal találkoznak, szálljanak síkra a gyengébb védelmében. Amennyiben pedig harcra kerülne a sor, függetlenül az ellenfél erejétől, félelem és tétovázás nélkül álljanak helyt.
Az övfokozatok rendje --------------------------------------------------------------------------------
A Tae kwon-doban az előléptetési skála összesen 19 részre van felosztva: 10 tanulóövre (Gup-ra), ahol a tízes a legalacsonyabb és az első a legmagasabb; valamint 9 mesterfokozatra (Dan-ra), amely viszont az elsővel kezdődik és a kilencedikkel ér véget.
Övszínek jelentése:
--------------------------------------------------------------------------------
Fehér: Az érintetlenség és gyermeki tisztaság szimbóluma, utalva arra, hogy a kezdő még nem rendelkezik Taekwon-do tudással.
Sárga: A földet szimbolizálja, melyben az elültetett növény kicsírázik és gyökeret vet, ahogyan a tudás alapjai is rögződnek.
Zöld: Jelzi a növény kibontakozását (virágba borulását), amint a technikák is igazi fejlődésnek indulnak.
Kék: Az ég színe, amely felé most már terebélyes faként tör a felnőtt növény, utalva az egyre magasabb szintű tudásra.
Piros: A veszély (és a tűz) jele, emlékeztetve a tanulót, hogy most már óvatosan kell bánnia szerzett képességeivel, de ugyanakkor figyelmezteti az ellenfelet is, hogy maradjon távol.
Fekete: Ellentéte a fehérnek, s a Taekwon-doban az elmélyült és mesterfokú tudást fejezi ki. Egyben szimbolizálja a kiismerhetetlenséget: a világmindenség félelmetes és áthatolhatatlan sötétségét.
A Taekwon-do mozgásanyaga:
Bázis vagy alapgyakorlatok (Gibon Yonsup) Formagyakorlatok (Tull) Küzdelmek (Matsuki) Önvédelem (Hosin Sul) Törés technikák (Kyopka)
Közvetve ide tartoznak még az atlétikából, talajtornából és általános gimnasztikából felhasznált módszerek, valamint áttételesen a különféle képességfejlesztő segédeszközök is.
Szervesen kapcsolódva a mindenkori követelményekhez, ezek együttesen biztosítják a sokoldalú felkészítést.
Formagyakorlat (Tull)
--------------------------------------------------------------------------------
A Taekwon-do formagyakorlatait, a tull-okat Choi Hong Hi nagymester tervezte és alkotta meg. Összesen 24 formagyakorlat van, amelyek a nap 24 óráját, vagyis magát az életet szimbolizálják.
CHON-JI (csan-dzsi):
Jelentése ég és föld, mely utalás a világ keletkezésére.
Ezzel a szimbólummal indulnak a tullok.
A gyakorlat szabályos koordináta-rendszert ábrázoló alaprajza
a négy égtájt mutatja.
Lépésszám: 19. Vizsgaanyag: 9. Gup, fehér öv sárga csík.
DAN-GUN (tan-gun):
Ez a formagyakorlat őrzi a legendás szent Dan-Gun nevét,
aki a hagyomány szerint i. e. 2333-ban megalapította Koreát.
Lépésszám: 21. Vizsgaanyag: 8. Gup, sárga öv
DO-SAN (tó-zán):
Az 1876-tól 1938-ig élt író és hazafi: Ahn Chang-Ho írói álneve
volt, aki életét Korea tudományos és szellemi fellendülésének,
valamint a nemzeti függetlenségért vívott harcnak szentelte.
Lépésszám: 24. Vizsgaanyag: 7. Gup, sárga öv zöld csík.
WON-HYO (von-jo):
Ez volt annak a szerzetesnek a neve, aki i. u. 686-ban,
a Silla-dinasztia idején bevezette a buddhizmust Koreában.
Lépésszám: 28. Vizsgaanyag: 6. Gup, zöld öv.
YUL-GOK (jül-gok):
Az 1536-tól 1584-ig élt nagy filozófus és tanítómester,
a Korea „konfuciusaként” is emlegetett Yi-l családneve volt.
A 38 lépés ebben a gyakorlatbanutal Yi-l egykori szülővárosának
fekvésére a 38. földrajzi szélességi fok mentén, az alaprajza pedig
a koreai írásban „tudóst” jelöl.
Lépésszám: 38. Vizsgaanyag: 5. Gup, zöld öv kék csík.
JOONG-GUN (csun-gun):
Elnevezését a nemzeti hős „An Joong-Gun”-ról kapta,
aki megölte Hiro Bumi Ito-t, azt az első japán helytartó tábornokot
Koreában, akinek oroszlánrésze volt a japán-koreai háború
kirobbantásában és Korea lerohanásának előkészítésében.
Ez a gyakorlat 32 lépésből áll: An Joong-Gun 32 éves volt,
amikor 1910-ben a Lui-Shung börtönben kivégezték a japánok.
Lépésszám: 32. Vizsgaanyag: 4. Gup, kék öv.
TOI-GYE (toj-gi):
A XVI. században élt tudós filozófus „Yi Hwang” második neve,
aki az új konfucianizmus alapjait fektette le műveiben.
A 37 lépés ebben a gyakorlatban Yi-Hwang születési helyére utal,
amely a 37. földrajzi szélességi fok mentén fekszik.
Az alaprajz a koreai írásjel tudós szavát adja (mint a YUL-GOK is).
Lépésszám: 37. Vizsgaanyag: 3. Gup, kék öv piros csík.
HWA-RANG (va-rang):
Nevét a Silla-dinasztia idején, az 1350 évvel ezelőtt alakult fiatal
tiszti különítményről, a „Hwarang-do”-ról kapta. Korea történetében
ez volt az első olyan katonai alakulat, amely közelharcban alkalmazta
az akrobatikus lábtechnikára épülő, jellegzetesen koreai küzdőstílust.
Hosszú harcok árán sikerült egyesíteniük a koreai királyságot.
A 29 lépés arra a bizonyos 29-es gyalogsági hadosztályra utal,
ahol a modern tae kwon-do a magas szintű ki-képzések során
elnyerte mai formáját.
Lépésszám: 29. Vizsgaanyag: 2. Gup, piros öv.
CHOONG-MOO (csung-mu):
Az uralkodó adományozta ezt a nevet, a Yi-dinasztia idején élt
nagy hadmérnök admirálisnak „Yi Sun Sin”-nek. Ő volt az, aki
1952-ben megalkotta az első különleges páncélzattal burkolt
csatahajót a „kobukson”-t, a modern tengeralattjárók elődjét.
Lépésszám: 30. Vizsgaanyag: 1. Gup, piros öv fekete csík.
KWANG-GAE (kvan-ge):
Nevét a Koguryo-dinasztia 19. királyáról, Kwang-Gae t’o
Wang-ról kapta, aki visszafoglalta Koreának a korábban elvesztett
országrészeket, beleértve Mandzsúriát is. Az alaprajz utal a
visszaszerzett területek földrajzi kiterjedésére, a 39 lépés pedig
a király 39 évig tartó uralkodását szimbolizálja.
Lépésszám: 39. Vizsgaanyag: 1. Dan, fekete öv.
PO-EUN (pö-un):
Po-Eun Chong Mong Chu, a verseiről ma is ismert költő és hazafi
az 1400-as évek elején élt Koreában. A poéta nem csak a tollat,
de a kardot is kitűnően forgatta, és mint harcos, érdemeket szerzett
a csatamezőkön. A gyakorlat vízszintes egyenes alaprajza
szimbolizálja hazájához és népéhez való odaadó hűségét.
Lépésszám: 36. Vizsgaanyag: 2. Dan, fekete öv.
GE-BAEK (ge-bek):
A Baek-je dinasztia idején (i. u. 660-ban) élt legendás hadvezér
„Ge-Baek” neve. A merőleges, nyílegyenes alaprajz, ebben
a gyakorlatban a kemény katonai fegyelem és állhatatosság
szimbóluma.
Lépésszám: 44. Vizsgaanyag: 2. Dan, fekete öv.
Eredeti szöveg: //gportal.hu/portal/pile/
|