Meditáció
2006.01.07. 13:43
Meditáció
A tanítványaimmal, és ismerőseimmel folytatott beszélgetések alapján, úgy érzem szükséges erről a témáról néhány szót ejteni. Sok embert érdekel, de mint annyi minden másban, ebben is nehéz megfelelő forrást találni. Nem célom, hogy ebben a témában kimerítő és részletes értekezést nyújtsak, csak nagyvonalakban szeretném vázolni. Először is, egy általános félreértést kell hogy tisztázzak. A köznyelv használata miatt, nagyon sokszor tévesen használjuk a meditálni kifejezést, gyakran összetévesztik a koncentrációval. Igaz, hogy a két dolog szorosan összefügg, de még is két külön dologról van szó. Ezért legelsőnek ezt a két fogalmat szeretném tisztázni, illetve azt, hogy miben különböznek egymástól. A koncentráció: egy gondolatra való összpontosítás. A meditáció: egy teljesen gondolat nélküli állapot előidézése, és minél hosszabb ideig való megtartása. A fogalmak tisztázása után, nézzük egy kicsit részletesebben.
A koncentrációról Mai világunkban nagyon sok feladatnak, kihívásnak kell megfelelni. Az iskolák, a munkahelyek, rokonok, ismerősök, barátok, mind-mind kimondva, vagy kimondatlanul rengeteg elvárást közvetítenek felénk. A jelen kor emberének egy adott időszakban sok dologgal kell egyszerre foglalkoznia. Itt kapcsolódik a témához még egy fogalom: a figyelem. Érdemes megjegyezni, hogy a tévhittel ellentétben az ember nem tud több dologra figyelni egyszerre! Amikor úgy érezzük, hogy több jelenséget is figyelemmel kísérünk egyazon időben (pl autóvezetés közben) az valójában egy gyorsan pergő sorozat, amelynek tagjai egy-egy figyelési pontból állnak. Ehhez olyannyira hozzászokunk, hogy amikor csak kimondottan egy témában, gondolatban kellene elmélyülni, az nagy nehézségekbe ütközik, mivel a gondolataink állandóan elkalandoznak, egymást kergetik. Hiába próbálunk hosszabb ideig elidőzni egy gondolattal, feltolulnak a többiek, és elnyomják. Ezért aztán gyakran előfordul, hogy szétforgácsoljuk erőinket, és nem tudunk igazán jól haladni egy adott területen. Mindezen hibák kiküszöbölésére léteznek koncentrációs gyakorlatok, amelyek megtanítanak bennünket összeszedettebben gondolkozni, élni, ezáltal céltudatosabban tudunk haladni az Utunkon.
A meditációról Nos, megérkeztünk eredeti témánkhoz. Mint fentebb is említettem már, a meditáció egy tudatosan előidézett gondolatnélküli állapot. A köznyelv sokszor tévesen használja ezt a kifejezést, pl. mikor azt mondja valaki: meditálok rajta... Mihelyst valamire gondol, az már biztosan nem meditáció, legfeljebb koncentráció. A meditáció másik félreértelmezése az, hogy egyfajta misztikus ködbe burkolták mostanában. Sok ezoterikus tannak, illetve vallásnak részét képezik a meditációs gyakorlatok, de ezek önmagukban csak gyakorlatok, amelyek segítenek lelki fejlődünkben, azáltal, hogy segítik az elmélyülést, és a bensőséges átélést. Felvetődhet a kérdés: mire jó a meditáció. Nos, mai életünk rendkívül racionális. Nap mint nap döntések egész sorát kell meghoznunk, és jó döntéseket, csak megfelelő, racionális gondolkodással hozhatunk. Modern korunkban nincs helye meséknek, regéknek, misztikumoknak, mindenkit a realitás, és a valóság érdekel. Viszont ennek is megvannak a hátulütői. Mert igenis létezhetnek, sőt, léteznek is érzékelésünkön kívüli dolgok, amelyekről nem tudunk. Gondoljunk csak bele, 1500 évvel ezelőtt is volt elektromos áram, infrasugárzás, stb, mégsem tudtunk róla. De nem csak a fizikai síkon van ez így. Az ember belső működése, lelki problémái még számos megfejtetlen csodát tartalmaznak. Ha ezeket racionális gondolkodással, csakis a jelenlegi tudásunkra támaszkodva próbáljuk megfejteni, akkor egy helyben járunk. A meditációban alkalmazott gondolatnélküliség ezt hivatott kiküszöbölni. Hiszen amikor nem gondolunk semmire, akkor fel tud törni, az egyébként folyamatosan elnyomott tudatalattink. "A meditációnak az a célja, hogy behatolhassunk a pszichés élet olyan tartományaiba is, amelyek ma még közvetlenül nem megragadhatók, a racionális megértés számára. Ezért lényege a gondolkodási aktivitás időleges felfüggesztése, szüneteltetése." - Popper Péter Tehát a meditáció egy módszer, illetve eszköz, hogy jobban megértsük belső indíttatásuk céljainkat, erősítsük a belső Én-t, (nem az Ego-t) lelki nyugalmat találjunk. A szándékosan előidézett pszichés vakumban előbb vagy utóbb valami be fog hatolni, és ez csakis nekünk szól, saját magunkról... Mindezt persze gyakorolni kell. Egyik napról a másikra nem fog menni a kósza gondolataink kizárása. Célszerű először koncentrációs gyakorlatokkal kezdeni, és amikor azok már jól mennek, akkor nekiállni néhány meditatív gyakorlatnak. A meditáció során esetleg felbukkanó tudatalatti impulzusokon pedig újabb koncentrációval gondolkodunk el. Ezáltal jobban megértjük saját belső működésünket. Ajánlatom: olvasd el a Zen menüpontot is.
|